Powered by Smartsupp

Aliquam erat volutpat. Nunc erat massa, porttitor vel egestas sit amet, tristique at massa. Donec posuere odio neque, in ultricies lorem aliquet eu. Donec venenatis libero a nulla placerat egestas.

  • Šenkvická cesta 20, 902 01 Pezinok
  • +421 902 155 559

Vratný elektromechanický motor

V slovníku nájdeme pre slovo “vratný” nasledovný popis: „dá sa zmeniť tak, aby sa niečo vrátilo do pôvodného stavu alebo situácie“.

Slovník ale presahuje všeobecnú definíciu a popisuje význam aj v mechanickej oblasti: „mechanizmus, v ktorom môže dôjsť k prenosu pohybu z motora na ozubené kolesá a naopak“. Inými slovami, elektromechanický motor používaný na posuvných bránach, krídlových bránach, závorách alebo v akejkoľvek inej aplikácii, môže byť ovládaný manuálne bez ohľadu na prítomnosť prúdu (napätia). Na rozdiel od nevratného elektromechanického motora, ktorý nemožno ovládať manuálne, iba ak odblokovaním.

Dôvodom existencie vratného elektromechanického motora je zabezpečiť všetky tie oblasti, kde je nevyhnutná kontinuita prúdenia aj v prípade výpadku prúdu. Predstavte si nemocnice, parkoviská, bytové domy, verejné priestranstvá, kempingy alebo záchranárov, ako sú hasiči a pohotovostný zdravotnícky personál. V podstate tam, kde uviaznutie vnútri alebo vonku môže predstavovať veľký problém.

Takže v prípade výpadku prúdu jednoducho zatlačíte krídlo brány, zdvihnete rameno závory alebo potiahnete posuvnú bránu, aby ste odblokovali prístup. V tomto bode ale vyvstáva otázka: „Ak je možné vratný elektromechanický motor vždy ovládať manuálne, s prúdom aj bez prúdu, ako zabránime niekomu so zlými úmyslami jednoducho otvoriť automatizáciu a vstúpiť na pozemok? Najjednoduchšia odpoveď je: nijako. Z tohto dôvodu výrobcovia elektromechanických motorov pre brány v ich vratnej variante inštalujú mechanické bloky, ktoré zabraňujú voľnému otáčaniu elektromechanických motorov pri ručnom ovládaní, s výnimkou výpadku prúdu, kedy sa všetky zámky automaticky odstránia.

Roger Technology predstavila aj vratné riešenia s mechanickými zámkami. Od príchodu našich brushless digitálnych riešení sme vyvinuli to, čo nazývame „digitálny blok“. Vďaka tejto technológii vieme za prítomnosti napätia určiť, či je automatika ovládaná manuálne. Tým sa aktivuje digitálny zámok, ktorý nariadi motoru, aby využil všetok dostupný krútiaci moment proti otvoreniu, čím zostane prístup zablokovaný a všetko za ním v bezpečí.