Powered by Smartsupp

Aliquam erat volutpat. Nunc erat massa, porttitor vel egestas sit amet, tristique at massa. Donec posuere odio neque, in ultricies lorem aliquet eu. Donec venenatis libero a nulla placerat egestas.

  • Šenkvická cesta 20, 902 01 Pezinok
  • +421 902 155 559

S enkóderom alebo bez ?

Možno ste už počuli výrazy „Sensored“ a „Sensorless“ automatizácia. Obe slová sú tvorené rovnakým koreňom „Sensor“, ktorý sa na našom trhu bežne nazýva aj enkóder. Preto „snímačová“ automatizácia predstavuje automatizáciu s enkóderom. Na druhej strane „bezsnímačová“ automatizácia je automatizácia bez enkódera.

Enkódery sa líšia typom a rozlíšením. Enkóder môže byť optický alebo magnetický a jeho rozlíšenie sa meria v PPR (Impulz na otáčku), vyššia hodnota znamená väčšie rozlíšenie. Primárnou funkciou enkódera je pochopiť, koľko otáčok vykonal hriadeľ, na ktorý bol umiestnený. Uvažujme napríklad, že enkóder vydáva 48 impulzov (P) a jeho rozlíšenie je 8 PPR (PPR). Pomocou týchto údajov môžeme vypočítať, koľko úplných otáčok hriadeľ vykonal (SR):

SR = P ⁄ PPR alebo SR = 48⁄8 = 6 P

Na získanie tohto výsledku nie je rozlíšenie enkódera veľmi dôležité, enkóder s 2 PPR by vykonával rovnakú funkciu s rovnakým výsledkom (P = 12; PPR = 2 preto SR = 12/2 = 6

Optické snímače patria medzi najpoužívanejšie a najbežnejšie v našom sektore a vo všeobecnosti majú nízke rozlíšenie, okolo 8 PPR. Na druhej strane magnetické enkodéry siahajú od nízkych rozlíšení, 2 PPR, až po veľmi vysoké rozlíšenia, nad 4000 PPR.

Automatizácia brán s technológiou 220 V by neprofitovala z vyššieho rozlíšenia, pretože by to neznamenalo podstatné zvýšenie výkonu. Je to spôsobené fyzickým limitom samotnej technológie 220 V.

V riešeniach digitálnych motorov je ale rozlíšenie dôležité a s jeho zvyšovaním sa zvyšuje aj kontrola a bezpečnosť, a to až do takej miery, že Roger Technology používa vo svojich „senzorovaných“ brushless riešeniach magnetické enkodéry 4096 PPR.

Toto rozlíšenie umožňuje „snímačovým“ brushless automatizáciám udržiavať kontrolu nad rotorom až do desatiny stupňa (0,1 °), vďaka čomu je automatizácia dokonalá pri detekcii prekážok a pripravená v prípade núdzových manévrov. Okrem toho zaručuje plynulosť a presnosť pri zrýchľovaní a spomaľovaní – vlastnosti, ktoré si sluch užije a zrak ocení.

Ale ak sú enkódery také dôležité, ako môže byť motor „bezsnímačový“? Odpoveď spočíva v technológii brushless digitálneho motora. Tento motor je v skutočnosti obrovský enkóder, ktorý dokáže analyzovať výkonný procesor extrapolujúci polohu rotora počas jeho pohybu bez pomoci externého enkódera. To je tiež dôvod, prečo je „bezsnímačový“ brushless motor definovaný pojmom „natívny enkóder“, pretože brushless motor je vlastne enkóderom. Aj z tohto špecifického dôvodu je „bezsnímačová“ verzia našich riešení dostupná len s naším brushless digitálnym motorom.

Tieto brushless motory ako enkódery ponúkajú rozlíšenie 48 PPR, ktoré je vyššie ako väčšina populárnych enkóderov dostupných na trhu, čím vieme zabezpečiť plynulosť pohybu, bezpečnosť a pohotovosť v prípade núdze aj bez enkódera.