Powered by Smartsupp

Aliquam erat volutpat. Nunc erat massa, porttitor vel egestas sit amet, tristique at massa. Donec posuere odio neque, in ultricies lorem aliquet eu. Donec venenatis libero a nulla placerat egestas.

  • Šenkvická cesta 20, 902 01 Pezinok
  • +421 902 155 559

Čo je brushless motor ?

„Digitálny motor bez uhlíkov“ Prvým skonštruovaným elektromotorom bol motor na jednosmerný prúd, ktorý sa jednoducho otáča tak, že je napojený na jednosmerný prúd pomocou dvoch káblov, kladného a záporného, bez pomoci akejkoľvek riadiacej jednotky. Jednosmerný motor sa stále vyrába tak ako vtedy. Má dvojicu magnetov pripevnenú k statoru, sériu vinutí vložených do rotora, ktorých zakončenia sa zbiehajú do medeného kolektora integrálneho s hriadeľom motora a posuvné elektrické kontakty, potrebné na prenos prúdu do vinutí, takzvané uhlíky. Uhlíky sú hlavnou príčinou mnohých problémov jednosmerných motorov, ako sú elektrické a elektromagnetické poruchy, iskry, opotrebovanie spôsobené kĺzaním uhlíkov a kolektora, nízka spoľahlivosť, nadmerné zahrievanie kolektora a vinutia, akustický hluk a elektrický hluk v dôsledku nepretržitého elektrického spínania na kolektore a vinutiach. Na vyriešenie všetkých týchto nedostatkov bol navrhnutý elektrický motor bez uhlíkov.

Vzhľadom na veľký úspech bol pomenovaný podľa svojej jedinečnej a najdôležitejšej vlastnosti, ktorou je absencia uhlíkov, teda “Brushless”. Geniálnym nápadom sa ukázalo vložiť permanentné magnety do rotora, ktorý sa otáča, a umiestniť elektrické vinutia do statora, ktorý je nehybný. Takéto riešenie definitívne eliminovalo potrebu použitia posuvných kontaktov, aj keď na prevádzku bolo potrebné použiť veľmi zložitú riadiacu jednotku, ktorá v tom čase značne obmedzovala rozšírenie tejto novej technológie.

V súčasnosti môžu brushless motory vďaka neustálemu technologickému vývoju ťažiť z čoraz výkonnejších a spoľahlivejších mikroprocesorov a magnetov s vysokým magnetickým poľom vyrobených zo vzácnych zemín. Bezuhlíkové motory dominujú svetovému scenáru elektrických motorov, v skutočnosti môžu byť navrhnuté a namontované tak, aby zvýšili výkon konkrétnej aplikácie. Navyše vďaka svojej účinnosti, ktorá ľahko presahuje 96%, si vyslúžili prezývku „zelené motory“.

Oddelenie výskumu a vývoja spoločnosti Roger Technology sa už viac ako 10 rokov neustále zaoberá tvarovaním a navrhovaním brushless motorov a digitálnych riadiacich jednotiek, pričom využíva najnovšie dostupné technológie a venuje pozornosť zlepšovaniu funkcií potrebných pre automatizáciu. Na základe tohto know-how vyrába Roger Technology efektívne motory Roger Brushless a ich digitálne ovládanie, vďaka čomu ich spojenie perfektne ladí. Všetky tieto motory sú vyrobené s koncentrovaným vinutím, čím sa minimalizujú straty na medi, s tenkými magnetickými lamináciami na zníženie strát na železe, kombináciou optimálnych drážok a pólov na zníženie ozubenia a s veľmi výkonnými magnetmi zo vzácnych zemín potiahnutými niklom, aby sa zabránilo oxidácii.

Digitálne riadiace jednotky Roger Brushless sú vyrobené s použitím najnovšej generácie mikroprocesorov, ktoré dokážu vykonať viac ako sto miliónov operácií za sekundu, čo umožňuje kontrolu premenných motora v reálnom čase a úplne bezpečné spustenie programu. Niektoré z neustále monitorovaných premenných sú elektrický prúd, teplota, rýchlosť, napätie, uhlová poloha rotora, krútiaci moment a spotreba energie. Ďalšou základnou funkciou digitálnych riadiacich jednotiek Roger Brushless je transformácia napätia na jednosmerný prúd v trojfázovom sínusovom napájacom systéme, ktorý umožňuje ovládať motor orientovaný na pole.

Kombinácia charakteristík brushless motora Roger s jeho digitálnym riadením umožňuje získať mnoho výhod:

1) absencia uhlíkov robí motor veľmi spoľahlivým a nevyžaduje údržbu.

2) veľmi nízky odpor medi brushless motorov drasticky znižuje stratu výkonu na medi, ktorá sa v normálnych motoroch premieňa na teplo. To zaisťuje motorom mimoriadne intenzívne používanie. Z tejto charakteristiky odvodzujeme vysokú účinnosť motora, ktorá často presahuje 96%, to znamená, že premieňa takmer všetku elektrickú energiu na mechaniku.

3) Výkonné magnety, vyrobené zo vzácnych zemín a vložené do rotora, umožňujú motoru poháňanému jeho digitálnym ovládaním získať konštantný krútiaci moment na hriadeli pri akejkoľvek rýchlosti, počnúc od pokoja až po maximálnu rýchlosť.

4) Tradičné elektromotory sú asynchrónne motory, takže rotor nikdy verne nesleduje rotáciu magnetického poľa, naopak sa prispôsobuje otáčkam podľa zaťaženia, pričom jeho otáčky so zvyšujúcou sa záťažou výrazne klesajú. Bezuhlíkové motory sú synchrónne motory, preto verne nasledujú magnetické pole statora a sú s ním viazané. Za každých okolností si udržiavajú rýchlosť, ako keby existovalo neviditeľné ozubené koleso spájajúce stator s rotorom. To umožňuje dosiahnuť kontrolované a presné zrýchlenia a spomalenia.

5) Keďže sú synchrónne, brushless motory dokážu zmeniť smer otáčania aj v priebehu niekoľkých desatín sekundy.

6) Brushless motory fungujú ako motor, keď premieňajú elektrickú energiu na mechanickú energiu, ale môžu pôsobiť ako elektrické generátory, keď brzdia a absorbujú mechanickú energiu a premieňajú ju na elektrickú energiu. Vďaka tejto funkcii je možné akumulovať prebytočnú energiu, skladovať ju a použiť pri ďalšom manévri.

7) Brushless motory sa v porovnaní s inými motormi s rovnakým výkonom dajú vyrobiť až do tretiny ich objemu, takže sú oveľa menšie a kompaktnejšie. Uvedené faktory robia z brushless motora skvelého spojenca životného prostredia natoľko, že tento typ dnes výrobcovia spotrebičov často využívajú pre jeho spoľahlivosť, ale predovšetkým vysokú účinnosť a nízku spotrebu. Táto posledná vlastnosť umožňuje výrobcom získať pri označovaní výrobkov lepšiu energetickú triedu „A +++“ . Roger Technology verí v technológiu brushless digitálnych motorov natoľko, že je prvou spoločnosťou na svete, ktorá priniesla tento typ technológie do kompletného sortimentu automatizácie brán a závor. Svojim zákazníkom tak ponúka všetky výhody brushless motora. Presnosť, bezpečnosť, plynulosť pohybu a nízku spotrebu elektrickej energie, ktoré sú prínosom aj pre životné prostredie.